A Shiwa

O Jodze

“Joga jest ponadczasową, praktyczną nauką rozwijającą się przez tysiąclecia i zajmującą się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym zdrowiem człowieka jako całości”
B.K.S. Iyengar, “Światło Jogi”

Joga narodziła się w dawnych Indiach. Techniki jogi znane są od ponad 4000 lat. Słowo “joga” ma wiele znaczeń : wiązać, łączyć,
ujarzmiać, kierować, skupiać na czymś uwagę oraz stosować.

Joga jest praktyczną filozofią, nauką, w której akcent położony jest na wysiłek człowieka i samodyscyplinę, dzięki którym można wyciszyć niespokojny umysł, usunąć rozproszenia i automatyzmy oraz osiągnąć pełnię poprzez zjednoczenie ciała, umysłu i ducha.

Joga jest sposobem samodoskonalenia, metodą pracy nad sobą, z której może skorzystać każdy niezależnie od wyznawanej religii.

Pierwszym, najstarszym i najważniejszym dziełem o jodze są Jogasutry.
Tradycyjnie za ich autora uważany jest Patandżali – postać nawpół legendarna, który pierwszy zebrał i opracował system jogi.
Istnieją różne szkoły jogi. Jedną z nich jest hatha-joga.
Słowo hatha oznacza siłę i zdecydowany wysiłek. W szkole tej rozwój człowieka rozpoczyna się od podstawy – od pracy z ciałem i oddechem.

Poszczególne pozycje jogi – asany wzmacniają zdrowie, budują siłę, sprawność i równowagę. Wpływają korzystnie na wszystkie narządy wewnętrzne, łagodzą napięcia, regenerują układ nerwowy.

Poprawiając stabilność w ciele i oddechu joga uczy cierpliwości, wytrwałości i dystansu wobec codziennych problemów.
Pozwala rozwinąć wewnętrzny spokój i harmonię dostarczając jednocześnie bardzo dużo energii, entuzjazmu i radości.